Delivery of meal kits is ideal for busy parents, professionals, and people who do not like the idea of going to the grocery shop. The meal kit delivery sarma recept kulinarika service can supply you with ideas and recipes for food items and deliver the meals to your home every week.
There are many meal delivery companies that offer mealswith their individual take on the concept. There are many options to choose from in a range of cuisines, from vegan Mediterranean to family-friendly which makes it difficult to decide which one is the best for you.
To help you to make your choice to choose, we’ve put together a list of the 8 top food delivery services. Get your chef’s hat on and sit down to a meal.
Purple Carrot
Purple Carrot is a subscription-based food delivery service made of 100% plant-based ingredients. It allows you to cook vegan meals at home with Purple Carrot. Each box offers you the chance to try different foods. Each box includes easy-to-follow directions, fresh, high-quality ingredients, and perfectly proportioned recipes. Purple Carrot’s weekly menu includes a variety delicious plant-based meals that include breakfast as well as lunch, dinner and snacks. These meals are more complex and take about 45 minutes.
Prices will vary depending on how often you consume them and the number of times you eat them per week. Prices start at:
Plan for 2 persons with 3 meals a day. $11.99 for each portion ($71.94 for the week).
4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)
Sun Basket
Sun Basket delivers fresh, sustainably grown and certified organic ingredients from the USDA right to your doorstep. People who have dietary restrictions such as gluten-freeand low-carb, diabetic-friendly, vegan, vegetarian and paleo can receive assistance from the company. Sun Basket provides a range of meals , as well as breakfast lunch, snacks, and dinner to help you complete your work day (for an additional cost).
They also donate their proceeds to Feeding America or local food banks.
Prices will vary depending on how many meals you order. These prices can range from:
Two people can plan a meal with 2 meals: $12.99 each ($51.96 total weekly).
4 person plan, 4 recipes per week: $10.99
Blue Apron
Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron only uses responsibly-sourced high-quality ingredients such as fresh ingredients, sustainable seafood as well as unique spice combinations. You’ll be pleased to learn that some of their recipes include Beyond Meat protein if you are a fan of this style. The dishes take between 25 and 45 minutes to prepare to cook, then change every week. They are calorie-rich, with 500-800 calories in each portion.
Alert! Alert! You can now place an order for wine bottles along with your order. Cheers!
Prices differ based on the amount of items ordered. Prices begin at:
2-person plan with 2 recipes per week. $9.99/meal (47.95 weekly total).
Plan for 4 people four meals per week, $7.49 each ($119.84 in total).
Hello Fresh
Hello Fresh is America’s largest provider of meal kits. They are easy to follow and come with clear nutritional information, high quality ingredients that are sourced from the farm in addition to practical meal kits that can fit in the fridge. This is great news for people with smaller appliances. Hello Fresh is different in that they have a registered dietitian on staff who can assist with the creation of all of their food items. They also provide detailed nutrition facts on their recipe cards and the website.
Prices can vary based on the quantity of items ordered and start at:
If you are two, plan for 3 meals a week at $8.99 (53.94 all-weekly).
Plan for 4 people with 3 meals per week, $7.49 per person (89.88 per week total).
Home Chef
The Home Chef’s fresh and Easy meal plan allows home cooking to be simple. The meals are already prepared and ready to cook. I have already signed up! It is possible to make quick meals using meals like slow cooker meals, ready-to-eat meals, or even salads that can be eaten at dinner. You will also find information about wine and beer pairings along with calories and fats.
Prices will vary based on the quantity of items that you buy. Prices start at:
For two people, you can plan for $9.98/meal (39.89 for the week for the entire week).
6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)